Draga Spika, vse najboljše in najlepše za 1.000.000.000 sekund izhajanja na dan 18.01.2025. To je 11.581,6 dneva oziroma 31,7 leta. Kot so prve zvezde nastale že kmalu po prapoku in žarele več milijard let, nas tudi naša Spika s svojo bogato vsebino razveseljuje že milijardo sekund. Piše o Soncu in Luni, zvezdah, ozvezdjih in galaksijah.
Ne pozabimo, Sonce se vrti okoli središčnega jedra naše Galaksije s hitrostjo 230 kilometrov na sekundo, kar je osnova za galaktično leto, ki traja približno 225 milijonov let. V tem času se v vesolju rodi kar nekaj novih zvezd, nekaj pa jih tudi umre. Tako je tudi z ljudmi, živalmi in rastlinami na našem drobnem, modrem planetu.
V Spiki smo poročali tudi o Oumuamui. To je prvi medzvezdni objekt, ki smo ga zaznali pri prehodu skozi Osončje. Poročali smo o pristanku sonde Huygens, pa čeprav je preživela le malo časa na Saturnovi luni Titan. Raziskovali in fotografirali smo planete. Še posebej pa smo zrli v rdeči planet Mars (na njem je že pristalo več kot 20 sond) in plinasta velikana Jupitra in Saturna.
Naj Spika z vsako novo številko, hkrati tudi sekundo, bogati naše druženje pod zvezdnim nebom. Bodimo veseli, da vztraja tudi naš glavni in odgovorni urednik Bojan Kambič, in da nas vzpodbuja, da pišemo vanjo. On pa je že prekoračil dve milijardi sekund …